Jakie gatunki papug można nauczyć mówić?
Zaangażowanie opiekuna, relacja, jaka łączy go z papugą, a także jej gatunek mają ogromne znaczenie w nauce mówienia. Niektóre z nich lepiej radzą sobie z wypowiadaniem słów a inne rymowanek, a nawet wierszyków. Dowiedz się, które ptaki ze świata papug mogą nauczyć się mówić ludzkim głosem.
Królowa mowy, czyli kongijska papuga żako
Zaliczana do jednych z największych gaduł. Cechuje się niepospolitą inteligencją pośród przedstawicieli swojego gatunku, a także doskonałymi zdolnościami dźwiękonaśladowczymi. Zapamiętuje, a następnie powtarza wyuczone treści. Może nauczyć się kilkuset słów, zdań, a nawet wierszyków. Nie bez powodu jest więc nazywana królową ludzkiego języka.
Papuga żako łączy wybrane przez siebie zwroty z sytuacjami mającymi miejsce każdego dnia. Potrafi powiązać czynność, która wykonujesz z odpowiednim wyrażeniem. Nie bądź zdziwiony, jeśli powie Ci „dzień dobry”, gdy wejdziesz do domu czy będzie życzyć „smacznego”, podczas spożywania posiłków przy stole.
Warto dodać, że naukę mówienia należy rozpocząć już u młodych osobników, karmionych ręcznie. To właśnie oni są w stanie zapamiętać powtarzane dźwięki oraz oswoić się z nimi. Z biegiem czasu mogą zostać świetnymi rozmówcami.
Uzdolnione papugi kakadu
Szczególnie kakadu różowa oraz żółtoczuba, które pochodzą z Australii. Postrzegane są jako jedne z najbardziej inteligentnych, uzdolnionych gadających gatunków. Przy tym niesamowicie wrażliwe – potrzebują nie tylko obecności, ale i ogromnego zainteresowania ze strony opiekuna. Ponadto są z natury dość głośne i wrzaskliwe. Żywo wyrażają swoje emocje jak radość czy złość. Okazują zazdrość, gdy obok właściciela pojawia się inna osoba. Uznaje się je za długowieczne, gdyż w sprzyjającym warunkach mogą dożyć aż 60 lat.
Dość szybko potrafią uczyć się różnego rodzaju sztuczek, a także nowych słów. Ich zdolności zapamiętywania oraz powtarzania są mniejsze w porównaniu do papug żako. Jednakże znaczna część osobników kakadu jest w stanie w krótkim czasie opanować płynną wymowę dźwięków oraz wyrażeń.
Amazonki żółtolice i niebieskoczelne jako doskonałe naśladowczynie mowy
Amazonki to kolejny z gatunków świata papug, charakteryzujący się świetnymi umiejętnościami komunikacyjnymi oraz niesamowitymi zdolnościami do naśladowania dźwięków.
Osobniki niebieskoczelne zasługują na duże zainteresowanie. Nierzadko swoją inteligencją przewyższają papugi żako. Dotyczy to głównie samców, którzy są w stanie opanować wiele słów, zwrotów i odgłosów z bliskiego otoczenia. Co więcej – potrafią nie tylko naśladować chrząkanie czy kasłanie, ale także wygwizdywać melodie, genialnie opowiadać i recytować. Możesz także spotkać amazonki, które będą śpiewać piosenki.
Najważniejszą rolę w możliwości zaprezentowania powyższych umiejętności odgrywa ich opiekun. Niezbędne jest poświęcenie dużej uwagi, czego efektem będzie naśladowanie przez papugi dźwięków oraz mowy ludzkiej.
Ary o zdolnościach dźwiękonaśladowczych
Szczególną uwagę warto zwrócić na gatunek nobilis pochodzący z Ameryki Południowej oraz chloroptera, występujący w Ameryce Środkowej i Południowej. Należą do jednych z największych papug na świecie. Z tego względu potrzebują do funkcjonowania dużych przestrzeni, jak np. obszerne klatki bądź woliery. Są hałaśliwe i bardzo szybko przywiązują się do opiekuna.
Ich zdolności dźwiękonaśladowcze są mniejsze niż u osobników amazonek czy żako, ale nie przeszkadza to w nauczeniu ich prostych pojedynczych wyrazów czy wyrażeń. Wystarczy spędzać z nimi wystarczającą ilość czasu oraz mówić jak najwięcej. Słowa, które zapamiętają, są przez nie wypowiadane się z oryginalnym, ciekawie brzmiącym akcencie, doskonale oddającym charakter tego gatunku. Ary prócz komunikacji werbalnej potrafią także świetnie porozumiewać się poprzez mowę ciała.